İnternet Düzenlemesi Fişleme İçinmi?

facebooka toplu dava 300x199 İnternet Düzenlemesi Fişleme İçinmi?

22. ve 23. Dönem CHP Uşak Milletvekili Olan Prof. Dr. Osman Coşkunoğlu meclis onayından geçen internet yasa tasarısı hakkında açıklama yapan BTK başkanı Tayfun Acarer hakkında kendisinin halka yanıltıcı bilgiler verdiğini iddia etti.

Acarer’in meclisten geçen yeni yasa ile veri akışının değil, internet trafiğinin inceleneceği yönündeki açıklamaları ile kamuoyunu yanıltmak isteidğini söyleyen Coşkunoğlu, bunun gerçekleri yansıtmadığını, yapılanın korkunç bir gözetleme sistemi olduğunu belirterek şu benzetmeyi yaptı:

“Her bireyin peşine birisi takılacak, ne zaman nereye gittiğini, kiminle konuştuğunu sürekli kayıt altına alınacak.”

Açıklamasında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’in halkı büyük ölçüde yanılttığını belirten Coşkunoğlu, yapılacak düzenleme ile internet trafiğinin izleme altına alınmasının fişlemeye sebep olacağının altını çizdi.

Coşkunoğlu açıklamasında şunlara değindi: “Her birey her gün internette çeşitli sitelerde gezerken birisi de onun nereleri ne zaman gezdiğini arkasından kaydedecek ve bu kayıtları en az 1 duruma göre en fazla 2 yıl saklayacak. Bu gözetleme değilde nedir? Tüm bunlar fişlemeye olanak sağlamaz mı?

Yapılan düzenleme ile ülke gündeminin yaşanan yoğunluk sebebiyle geri planda kaldığını belirten Coşkunoğlu, düzenlemenin kimseye haber verilmeden ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarına danışılmadan yapıldığını, çok teknik maddeler içermesine karşın “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri” ile ilgili bir torba kanun tasarısı içine sinsice gömülerek şimşek hızıyla TBMM’den geçirilmekte olduğunu ifade etti.

Abonemiz Olun Yeni Haberler Mail Adresinize Gelsin

Bir önceki konumuz olan iPhone Siparişi Verdi Salatalık Geldi adlı yazımızda iphone dolandırıcıları ve iphone haberleri konuları hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,