Facebooka Şok Dava

facebooka toplu dava 300x199 Facebooka Şok Dava

Sosyal medyanın en popüler sitesi Facebook hakkında ABD’de kullanıcıların özel mesajlarını kendi menfaatine kullandığı iddiasıyla topluca dava açıldı.

ABD’nin California eyaletinde yaşayan iki Facebook kullanıcısı Facebook’a üyelerinin özel mesajlarını kendi menfaatleri doğrultusunda bazı firmalarla paylaştığı gerekçesiyle “Toplu dava” açtı.

Dava Silikon Vadisininde bağlı bulunduğu California Kuzey Bölgesindeki ABD Bölge Mahkemesinde açılırken, Facebook’un, kullanıcıların özel mesajlarındaki bilgileri reklam ve pazarlama firmaları ile paylaştığı iddiasına yer verildi. Facebook`un California özel gizlilik yasalarını ve Elektronik İletişim Gizlilik Kanununu ihlal ettiği öne sürüldü.

Matthew Campbell ve Michael Hurley’ın yaptığı dava başvurusuna göre Facebook, kullanıcıların haberi olmadan URL’leri taramakta. Dava dilekçesindeki talebe göre Facebook’tan her ihlal için 100, zarar gördüğünü belirten her kullanıcı içinde 10 bin dolar tazminat isteniyor.

Konuya ilişkin Facebook basın sözcülüğünden yapılan açıkamada ise “Suçlamaların yersiz olduğu belirtilerek kendimizi kuvvetlice savunacağız” ifadesi kullanıldı.

Abonemiz Olun Yeni Haberler Mail Adresinize Gelsin
Etiketler: , ,